Pošto obožavam more i apsolutno sve što ima veze s njim, ovaj put sam odlučila pisati o jedrenju. Engleski arhitekt i dizajner Maurice Griffiths jednom je prilikom rekao da je potrebno nekoliko godina da se relativno dobro nauči jedriti te cijeli život da se prizna koliko se još ima za naučiti.
Najbolji razlog za otići na jedrenje je činjenica da je jako zabavno. Bilo da idete jedriti sami ili u društvu, opušteno ili sportski, komforno ili asketski, svatko za sebe može pronaći najbolji način za uživanje na brodu.
Osim što je odlično za uživanje u prirodnim ljepotama, jedrenje je vrsta aktivnog odmora jer i kao član posade morate pomagati i biti aktivni. Ako nikada prije niste jedrili u nastavku pročitajte nekoliko osnovnih pojmova, savjeta i uputa koje trebate znati.
Osnovni pojmovi
Krma/stern je stražnji dio broda.
Pramac/bow je prednji dio broda.
Desna strana/starboard side je desna strana broda kad smo okrenuti prema pramcu.
Lijeva strana/port side je lijeva strana broda kad smo okrenuti prema pramcu.
Zavjetrina/leeward je strana broda suprotna od pravca iz kojeg u tom trenutku puše vjetar.
Privjetrina/windward je strana broda koja je bliža smjeru iz kojeg puše vjetar.
Kormilo/rudder je plosnati, ravni komad drveta, metala ili stakloplastike koji se koristi za usmjeravanje plovila, a smješteno je ispod broda na krmi.
Bum/boom je horizontalni dio jarbola koji se proteže od donjeg dijela glavnog jarbola prema krmi.
Đenova/genova (jib) je prednje roll jedro koje se nalazi na pramcu broda i vertikalno se proteže od pramca do vrha glavnog jarbola (mainmast) na kojemu se nalazi i glavno jedro.
Letanje/tacking je vrsta manevra u kojem se okretanjem pramca kroz vjetar mijenja smjer kretanja jedrilice – kurs.
Kruženje/jibing je također osnovni manevar kojim se okretanjem krme kroz vjetar mijenja smjer kretanja jedrilice.
Savjeti za početnike u jedrenju
Ako ste početnik, bilo bi idealno da krenete jedriti u akvatoriju gdje ima manje prometa i u vrijeme kad je vjetar slabiji.
Prije plovidbe obavezno provjerite vremensku prognozu i trenutne vremenske uvjete tako da se možete adekvatno pripremiti ili u slučaju jako loših vremenskih uvjeta uopće ne isplovljavati.
Postoje osnovne upute za sigurnu plovidbu i svaki jedriličar, bez obzira na razinu stručnosti, mora se pridržavati tih pravila.
Znati ploviti između ostalog znači i uvijek biti spreman na sve uvjete koji vas mogu zateći na moru pa osim vremenske prognoze provjerite i osnovnu opremu na brodu, stanje zaliha namirnica i odjeće.
Upoznajte se s jedrima i načinima na koji ih možete kontrolirati kako biste mogli optimalno iskoristiti različite uvjete mora i vjetra i nabavite jedriličarske rukavice.
Pripazite na bum jer prilikom jedrenja može doći do njegovog pomjeranja s jedne strane na drugu pa se zbog nepažnje možete ozlijediti.
Ako želite sami upravljati jedrilicom, bez skipera, u jednoj od mojih starijih objava možete pročitati kako doći do dozvole za voditelja brodice B kategorije koja vam je dovoljna za upravljanje manjom jedrilicom u nekomercijalne svrhe.
Odgovori