Ako imate proširene pore, probleme s prištićima i miteserima te osjećaj da šminka na vašem licu nije postojana, a lice vam se masti već sat ili dva nakon čišćenja – čestitam, imate masnu kožu! 🙂 Šalu na stranu, probleme s masnom i problematičnom kožom najčešće vežemo uz razdoblje puberteta jer se tada pojačano aktiviraju lojne žlijezde, ali s pretjeranim sjajem masne kože se bori i puno ljudi u zrelijoj dobi.
Masna koža je najosjetljiviji od svih tipova kože jer pojačani rad lojnih žlijezda povećava mogućnost začepljivanja pora na koži. Osobe s masnom kožom se često bore s prištićima i aknama jer, kada prljavština uđe u pore, bakterije i odumrle stanice ostaju tamo začepljene pa dolazi do pojave crvenih izbočina.
Da ne bi bilo da je masna koža najgori tip kože, ona ima i neku prednost. Ova vrsta kože zbog više razine hidratacije sporije stari i duže zadržava mlađi izgled, u odnosu na suhu ili osjetljivu kožu. U nastavku pročitajte nekoliko savjeta za pravilnu njegu masne kože lica.
Temeljito čišćenje
Najvažnija stvar kod njege masne kože je temeljito čišćenje lica dva puta dnevno. Kad kažem temeljito, ne mislim da ono treba biti i agresivno. Za umivanje koristite gel ili tonik niske pH vrijednosti, bez alkohola i ulja, koji će ukloniti višak masnoće i istovremeno sačuvati površinski sloj.
Što koristiti, a što izbjegavati
Kako se stanje ne bi dodatno pogoršalo, izbjegavajte prečesto umivanje, čišćenje lica agresivnim tonicima ili sapunom. Također izbjegavajte proizvode na bazi ulja.
Preporučuje se koristiti beta hidroksi kiseline (BHA), odnosno salicilnu kiselinu. Salicilna kiselina djelovanjem na epidermi, ali i dubinski u porama, omogućuje pravilno lučenje masnoće na površinu, bez nakupljanja i začepljivanja pora te ima protuupalno djelovanje.
Maske za lice i proizvodi s glinom također mogu biti efikasni u borbi s masnom kožom. Kako ne bi pretjerano isušili i iziritirali kožu, ovakve maske nanosite samo na dijelove koji su najproblematičniji i nemojte ih prečesto koristiti.
Istine i zablude o masnoj koži
Istina je da prehrana može utjecati na naš ten pa pokušajte jesti što zdraviju hranu koja će vas opskrbiti vitaminima i mineralima, a izbjegavajte slatkiše, masnu hranu i alkohol.
Zabluda je da masnu kožu ne treba dodatno hidratizirati. Ovaj tip kože ima jednake potrebe za vlagom kao i drugi tipovi. Ako koži ne pružimo dovoljno vlažnosti, ona će se sama pobrinuti za to tako da će početi pojačano lučiti sebum pa će biti još masnija.
Kod ovakvog tipa kože trebate koristiti laganu kremu ili serum koji su namijenjeni hidrataciji kože i ne sadrže sastojke koji će dodatno začepiti pore.
Za one koji imaju masnu kožu s aknama i drugim upalnim procesima bi bilo dobro da svakih nekoliko dana koriste obloge od zelenog čaja, ne diraju lice rukama, dezinficiraju mobitel i telefonsku slušalicu te češće mijenjaju jastučnice jer one mogu biti leglo bakterija ako ih ne mijenjamo dovoljno često.
Drage moje, redovno čistite lice, mijenjate jastučnice, pazite što jedete, hidratizirajte kožu i pišite nam u komentarima ako imate neki savjet za njegu masne kože. 🙂
Odgovori