Ljeto je pred vratima, a mnogi od nas žele dobiti savršeno preplanuli ten i po mogućnosti ga što dulje zadržati. Sunce je korisno za mnoge procese u našem tijelu, ali trebamo biti umjereni sa sunčanjem kako bismo održali našu kožu zdravom.
Potrebno je izbjegavati pretjerano i nekontrolirano sunčanje jer će u tom slučaju doći do oštećenja kože koja mogu biti kratkotrajna, akutna, te ozbiljnija, kronična oštećenja. Jedan od vidova kroničnog oštećenja kože je i tzv. fotostarenje na koje, za razliku od genetski determiniranog starenja, možemo utjecati.
Kako bismo prilikom sunčanja postigli željene rezultate i pri tom sačuvali zdravlje kože, potrebno je poduzeti određene korake koje vam donosim u nastavku.
Piling kože
Pilingom odstranjujemo nakupljene mrtve stanice kože koje sprječavaju ravnomjerno tamnjenje. S obzirom na to da pilingom skidamo zaštitni sloj na površini kože što ju čini osjetljivijom na UV zrake, potrebno ga je obaviti nekoliko dana prije sunčanja. Također je poželjno odabrati piling prilagođen našem tipu kože.
Hidratacija
Tijekom vrućina je važno cijeli organizam održavati hidratiziranim, ali ne smijemo zaboraviti hidratizirati i našu kožu. Koža nakon pilinga bolje upija hidratantne kreme ili losione pa oni lakše prodiru u dublje slojeve kože. Ovim korakom ne štitimo našu kožu od sunca, ali njime na neki način možemo ograničiti štetu od pretjeranog izlaganja suncu. Naime, što više kožu izlažemo suncu ona postaje sve više isušena, a suha koža je podložnija štetnom utjecaju UV zraka.
Prehrana bogata karotenoidima, vitaminima E i C
Pravilna prehrana je neophodna za dobru pripremu kože za sunčanje, a prije početka, ali i tijekom ljeta, važno je u organizam unositi dovoljne količine antioksidansa, prvenstveno onih iz prirodnog izvora. Antioksidansi “ispravljaju” oštećenja koja sunce uzrokuje na našim stanicama kože, a najvažnijim antioksidansima za kožu se smatraju oni iz skupine karotenoida – likopen, beta karoten, vitamin C i drugi koje možemo naći u crvenom i narančastom voću i povrću. Vitamin E također pruža zaštitu od sunca, a nalazi se u bademima, orasima i biljnim uljima.
Izbjegavanje solarija i postepeno izlaganje suncu
Iako neki vjeruju da je solarij dobra metoda za pripremu kože za sunčanje, liječnici tvrde da on povećava vjerojatnost nastanka ozbiljnih oštećenja kože i fotostarenja, a ako ga koristimo kao pripremu kože za ljeto, na kraju ukupna doza UV zračenja kojem je koža bila izložena tijekom boravka na suncu i u solariju bude prevelika i rezultira oštećenjima kože.
Obavezno korištenje krema za zaštitnim faktorom
Svi prethodno spomenuti koraci ne mogu zamijeniti korištenje krema sa zaštitnim faktorom, a kako bi pravilno zaštitili kožu od štetnih UV zračenja i spriječili nastanak opeklina, kreme sa zaštitnim faktorom je potrebno nanositi čim temperature porastu i sunce počne jače grijati. U početku je potrebno nanositi kreme s većim zaštitnim faktorima koje štite i od UVA i UVB zraka, a kasnije možete koristiti i one s nižim zaštitnim faktorom, ali opet ne preniskim.
Ja sam do prije nekoliko godina bila jedna od onih osoba koje ne vode pretjeranu brigu oko izlaganja suncu i znala sam satima ležati po najjačem suncu, srećom bez većih posljedica. Osim nekoliko hiperpigmentacijskih mrlja i sitnih borica. Kasnije sam ipak shvatila da, osim što nije zdravo za kožu, nije ni lijepo za vidjeti kada netko ima tu “pregorenu” boju pa se trudim izbjegavati sunce u razdoblju od 11 do 16 ili 17 sati. Osim toga, u početku koristim kreme za zaštitnim faktorom 50, a kad potamnim onda prijeđem na neke s manjim faktorom, ali nikad ispod 20.
Kako vi pripremate kožu sa sunčanje?
Odgovori