Prirodna regeneracija kose je uobičajena pojava pa je normalno da dnevno ispadne do 100 vlasi. Normalni ciklus života kose traje dvije do tri godine, a svaka vlas u prosjeku raste za jedan centimetar mjesečno.
Uobičajeno je i da kosa više opada tijekom proljeća ili jeseni.
U nastavku ću navesti uzroke opadanja kose, kakvo je stanje bilo kod mene i što sam koristila da spriječim daljnje opadanje kose i obnovim kosu.
Što uzrokuje opadanje kose kod žena
Oblici opadanja kose različiti su kod muškaraca i kod žena. Kod žena je često prisutna trakcijska alopecija, a ona nastaje kao posljedica izvlačenja kose na različitim područjima vlasišta. Uzrok ovakvog ispadanja kose mogu biti prečvrste frizure.
Najučestaliji među privremenim gubicima kose su anageni i telogeni efluvij. Efluvij je proces ispadanja vlasi koji nastaje kao posljedica vanjskog ili “unutarnjeg” oštećenja korijena vlasi.
Kod anagenog efluvija opadanje kose dolazi iznenada, kao posljedica snažnog i nenadanog oštećenja korijena vlasi. Najčešće ga uzrokuju snažan stres, uzimanje pojedinih lijekova, trovanje i slične situacije.
Osim opadanja kose, prisutno je i strukturno oštećenje kose, a nekad i noktiju. Tipičan primjer anagenog efluvija je gubitak kose uslijed kemoterapije.
Telogeni efluvij je puno češće prisutan kod žena. Kod ovog oblika kosa postepeno opada po cijelom vlasištu. Najčešći uzroci ovog oblika opadanja kose su infekcije ili uzimanje pojedinih lijekova. Uz to, često je prisutan i manjak esencijalnih masnih kiselina, biotina ili željeza i cinka.
Ovakvo opadanje kose može nastati nakon provođenja rigoroznih dijeta, uslijed početka ili prekida uzimanja kontracepcijskih pilula, kao posljedica hormonalnih promjena nastalih tijekom trudnoće, poroda ili menopauze, kod bolesti štitnjače, ali i nekih kroničnih bolesti ili stresa.
Ponekad duboke bakterijske i gljivične infekcije vlasišta te neke autoimune bolesti kože, poput sklerodermije, lupusa ili sarkoidoze mogu uzrokovati trajni gubitak korijena kose.
Na zahvaćenom dijelu dolazi do pojave ožiljka. S obzirom na to da je na tom dijelu vlasišta folikula dlake uništena zbog upalnog djelovanja, u ovom slučaju ne postoji mogućnost da dlaka ponovno naraste.
Meni je jedne jeseni prije nekoliko godina kosa počela opadati jače nego inače. Kako je bila jesen, svi su me uvjeravali da je to normalno za to doba godine, ali jesen je prošla, a onda i zima, a meni je kosa bila upola tanja nego ranije i više nije bila glatka i sjajna.
Bila sam na pregledu kod liječnice, ali ona je zaključila da je sigurno stres u pitanju i da nema potrebe za nikakvim pretragama. Rekla mi je da izbjegavam stres (kao da sam ga do tad namjerno izazivala i uživala u njemu) i da uzmem kompleks B vitamina.
Da se razumijemo, nisam bila ćelava. 🙂 Od guste, ravne i sjajne kose u par mjeseci sam došla do JAKO rijetke, beživotne i suhe kose.
Naravno, njezin “čudotvorni” savjet nije bio ni blizu dovoljan pa sam morala sama istražiti kako spriječiti opadanje kose.
Masaža glave
Masaža glave potiče cirkulaciju krvi i poboljšava rast kose. Rast kose potiče i ricinusovo ulje pa ga možete koristiti za masažu glave.
Ja sam ricinusovo ulje znala koristiti po cijeloj dužini kose, ali kako je ulje jako gusto, kosa bi bila masna i nakon nekoliko šamponiranja.
Ne znam zašto, ali taj problem nisam imala kada bi ulje utrljala samo u vlasište. Kad god sam mogla, prije pranja kose bi utrljala ricinusovo ulje u vlasište i kratko masirala glavu. Ako je to bilo moguće, ostavljala bi ulje po nekoliko sati i onda prala kosu.
Kosu sam prala tri puta tjedno, što znači da sam isto toliko puta nanosila ricinusovo ulje, i bilo je potrebno otprilike oko dva mjeseca za vidljive rezultate. Dosta nove kose je počelo rasti.
Pravilna njega kose
Pravilna njega kose i vlasišta je jako važna, a najveća greška koju mnogi čine je prečesto pranje kose.
Kosu bi trebali prati svaki drugi ili treći dan. U vrijeme kada sam imala problema s opadanjem kose, prebacila sam se na šampon od koprive – onaj najobičniji, jeftini koji dolazi u velikom pakiranju.
Kopriva jača kosu i sprječava njezino opadanje, a osim šampona od koprive, koristila sam i tinkturu od koprive.
Tinkturu sam koristila tako što sam dva puta dnevno po 15 kapi stavljala u vodu i pila. Nakon što se popije oko 50 ml tinkture potrebno je napraviti pauzu od oko dva tjedna. Ako nastavite s još jednom bočicom odmah nakon toga, onda bi sljedeća pauza trebala trajati oko dva mjeseca.
Pravilna prehrana
Prehrana je bitan faktor koji utječe na kvalitetu i jačinu kose, a ako je siromašna vitaminima i mineralima, može doći do opadanja kose.
Za zdravlje kose važan je unos određenih vitamina, a to su: vitamin A, vitamin B6, B12 i C. Što onda trebate jesti? Crveno, žuto i narančasto voće, zeleno lisnato povrće, mlijeko, jaja, ribu, mahunarke, orašaste plodove…
Ja sam u obliku dodataka prehrani koristila vitamin C i vitamine B kompleksa.
Smanjiti broj tretmana
Prečesto feniranje, uvijanje i peglanje kose dovodi to toga da kosa postaje lomljiva i slaba. Ne moram posebno spominjati da bojanje kose također nije dobro.
Ako ne možete neko vrijeme prestati koristiti boje za kosu, onda barem birajte one koje ne sadrže amonijak.
Prije nego što je moja kosa počela jako opadati, bojala sam je u tamnosmeđu boju. S obzirom na to da mi je, bez imalo pretjerivanja, opadalo jako puno kose, skroz sam prestala s bojanjem.
Također sam izbjegavala vezati kosu u rep ili raditi pletenice.
Proces oporavka kose ići će sporije od procesa opadanja i to vam je sigurno jasno pa zato morate biti uporni. Prije nego krenete poduzimati nešto u vezi s opadanjem kose, prvo morate utvrditi uzrok.
Sve gore navedeno može vam pomoći jedino ako opadanje kose nije uzrokovano nekom bolešću i potrebno je neko vrijeme da se primijete rezultati zato nemojte odustajati.
Odgovori