• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Anita Vrdoljak

Jedna (ne)odlučna blogerica

  • Naslovnica
  • Posao
  • Ljepota
  • Zdravlje
  • O meni
  • Show Search
Hide Search

Opekline od sunca – kako ih liječiti

09.07.2018. Komentiraj

Većini nas je jogurt najpoznatiji “lijek” protiv opeklina od sunca. On je definitivno najjednostavnije i najpristupačnije rješenje koje gotovo svi imamo u hladnjaku, ali ima samo trenutno djelovanje jer prestaje djelovati kad se ugrije na dijelovima tijela koja su prekrivena opeklinama.

Ako osim trenutnog olakšanja od neugode, peckanja, svrbeža pa čak i boli želite da to olakšanje potraje i po nekoliko sati, a upala opečenih mjesta se smiri, to možete učiniti s prirodnim sastojcima koji su jednostavni i kojih većinu već imate kod kuće.

Vodica od lavande i peperminta

U sprej bočici od 120 ml pomiješajte filtriranu vodu s 20 kapi ulja lavande i 20 kapi ulja peperminta. Prije svake upotrebe protresite bočicu, a opečene dijelove tijela možete prskati svakih 15 minuta, ako je to potrebno.

Zobene pahuljice

Jedan od najstarijih lijekova protiv opeklina od sunca je kupka od zobenih pahuljica, a nju ćete pripremiti tako da pola šalice pahuljica ubacite u mikser ili blender i usitnite ih. Dobiveni prah dodajte u mlaku kupku u kojoj ćete se namakati dvadesetak minuta.

Također možete napraviti i oblog od zobenog praha i hladne vode, a njega ćete svaka dva do četiri sata stavljati na opečeno mjesto.

Aloe vera

Aloe vera zahvaljujući antibakterijskim, antioksidativnim i protuupalnim umirujućim svojstvima ima dugu povijest primjene u liječenju opeklina od sunca. Sadrži prirodnu tvar lidokain – antistetik koji ublažava bol koju uzrokuju opekline, te enzime koji smanjuju crvenilo, upalu i otekline. Da biste smirili i ovlažili kožu, upotrijebite stopostotni sok ili gel od aloe vere.

Jabučni ocat

Ocat je antiseptik koji rashlađuje kožu dok hlapi, a također pomaže uspostaviti ravnotežu i tako ublažava žarenje i peckanje. Kako bi ublažili bolove, peckanje i svrbež, pripremite kupku od jabučnog octa.

Svježi krastavci

Krastavci posjeduju antioksidativna i analgetska svojstva, a njih možete rashlađene usitniti dok ne dobijete pastu koju ćete onda nanijeti na područja s opeklinama.

Soda bikarbona

Ona stvara alkalno okruženje i ima antiseptička svojstva te ublažava svrbež. Pomiješajte sodu bikarbonu s vodom i smjesu nanesite na dijelove kože s opeklinama.

Med

Odavno je poznato da med može poslužiti za dezinfekciju rana i liječenje manjih opeklina, a kad se nanese na kožu izvlači tekućinu iz tkiva i tako čisti ranu te ubrzava stvaranje novih stanica. Dijelove kože s opeklinama namažite medom i omotajte gazom, a tretman ponavljajte dva puta dnevno.

Ako prije izlaganju suncu niste dobro pripremili kožu i redovno koristili kreme za zaštitnim faktorom te se držali ostalih preporuka pa ste nakon sunčanja završili s jako crvenim i bolnim opeklinama, ili čak plikovima, najbolje bi bilo da ih ne pokušavate sami liječiti nego da se obratite liječniku.

Kategorija: Zdravlje Tagovi: njega kože

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

O meni

Moje ime je Anita, po struci sam novinarka i blogerica u pokušaju. Recimo samo da sam rođena ranih devedesetih, cure se ionako ne … [više] about O meni

Zadnje objave…

vital plus col kapi, kapi s kolagenom

Vital plus active COL kapi za lice s morskim kolagenom

osnovni kistovi za šminkanje

Osnovni kistovi za šminkanje i njihova namjena

lice, kako nanijeti puder

Kako pravilno nanijeti puder i postići prirodan izgled kože

avokado, maska za kosu

Maska za kosu od avokada

vital plus active kapi, jal kapi, hijaluronska kiselina

Vital plus active JAL kapi

Sadržaj uređuje Anita Vrdoljak. Copyright © 2021. Blog je dio projekta Digitalna Mreža.