• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Anita Vrdoljak

Jedna (ne)odlučna blogerica

  • Naslovnica
  • Posao
  • Ljepota
  • Zdravlje
  • O meni
  • Show Search
Hide Search

Štetni sastojci u kozmetici

21.07.2018. Komentiraj

U kozmetičkoj industriji, jednoj od najprofitabilnijih industrija, vješto se osmišljavaju i prodaju novi trendovi, a kozmetički proizvodi nas s polica privlače upečatljivim imenima te maštovito i elegantno upakiranim kutijama, ali najčešće nismo svjesni kemijskog sastava tih proizvoda.

Police trgovina u posljednje vrijeme sve više okupiraju “zeleni” proizvodi, a kako bismo se uvjerili je li neki proizvod prikladan za svakodnevno nanošenje na našu kožu, kosu, usne i nokte, važno je obratiti pozornost na to sadrže li neke od sljedećih sastojaka.

Oxybenzone

Obično ga sadrže balzami i ruževi za koje se navodi da štite od štetnih sunčevih zraka. Ovaj sastojak je povezan s oštećenjem stanica, poremećajem rada hormona i izbijanjem alergija.

Ftalati/Phthalates

Ftalati mogu izazvati poremećaje u lučenju hormona, a pokazalo se da kod laboratorijskih životinja uzrokuju urođene mane. U kozmetici se obično koriste dvije vrste: dybutyl phthalate (DBP) i butyl benzyl phthalate (BBP).

Parabeni

Ove kemikalije mogu uzrokovati poremećaje u lučenju hormona, a tu spadaju ethylparaben, butylparaben, methylparaben, propylparaben i drugi.

Olovo/lead

Izloženost olovu može izazvati oštećenje mozga, ali nije moguće u potpunosti ukloniti sumnju da neki proizvod ne sadrži olovo jer ono u nekim sastojcima ruževa može nastati prirodnim putem.

Miris/Fragrance

Pod nazivom “fragrance” mogu stajati razne kemikalije jer proizvođači nisu obavezni navesti njihov sastav.

SLS i SLES

Sodium lauryl sulfate (SLS) se nalazi u pastama za zube i drugim kozmetičkim proizvodima, a sodium laureth sulfate (SLES) se nalazi u proizvodima namijenjenima za tuširanje i kupanje. SLES može sadržavati 1,4 dioxane i etilen oksid koji su kancerogeni.

Butylated Hydroxyanisole (BHA)

Radi se o konzervansu za koji se smatra da može izazvati rak, endokrine bolesti i probleme s reprodukcijskim organima.

P-phenylenediamine (PPD)

Ovo je uobičajeni sastojak boja za kosu, a tamne boje ga sadrže u većim količinama nego svijetle. Boje mogu sadržavati i nisku razinu teških metala, a mješavina raznih kemikalija u bojama je kancerogena.

Formaldehyde-releasing preservatives (FRP)

FRP-e bi trebalo izbjegavati zato što tijekom vremena otpuštaju male količine formaldehida, a tu spadaju 3-diol (bronopol), diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, quaternium-15, dimethyl-dimethyl hidantoin te umjetna bojila.

Živa

Živu sadržavaju dekorativni kozmetički proizvodi i makeup proizvodi za oči. Ovaj metal se lako upija u kožu, a može izazvati iritacije, alergijske reakcije i dovesti do neurotoksičnih posljedica.

Cyclomethicone i siloxane

Njih sadrže proizvodi koji su namijenjeni za omekšavanje i hidratiziranje kože, a uzrokuju hormonalne i endokrine bolesti.

Triklosan

Riječ je o konzervansu koji se nalazi u kozmetici koja ima antibakterijsko djelovanje. Može uzrokovati hormonalne i endokrine bolesti te doprinijeti otpornosti bakterija na antibiotike.

Petrolatum

Nalazi se u baby uljima, ruževima za usne, kremama, sjajilu za usne i sredstvima za uklanjanje šminke. Riječ je o mineralnom ulju koje poput voska ostaje na površini kože što dovodi do zatvaranja pora i nastanka mitesera.

Kako ne biste morali pamtiti gore navedene i još cijeli niz potencijalno opasnih kemikalija, na stranici organizacije Environmental Working Group Skin Deep (koja se bavi profiliranjem proizvođača dekorativne kozmetike i proizvoda koje oni prodaju) možete provjeriti koji su proizvodi sigurni za ljudsku uporabu.

Kategorija: Zdravlje Tagovi: make up savjeti

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

O meni

Moje ime je Anita, po struci sam novinarka i blogerica u pokušaju. Recimo samo da sam rođena ranih devedesetih, cure se ionako ne … [više] about O meni

Zadnje objave…

vital plus col kapi, kapi s kolagenom

Vital plus active COL kapi za lice s morskim kolagenom

osnovni kistovi za šminkanje

Osnovni kistovi za šminkanje i njihova namjena

lice, kako nanijeti puder

Kako pravilno nanijeti puder i postići prirodan izgled kože

avokado, maska za kosu

Maska za kosu od avokada

vital plus active kapi, jal kapi, hijaluronska kiselina

Vital plus active JAL kapi

Sadržaj uređuje Anita Vrdoljak. Copyright © 2021. Blog je dio projekta Digitalna Mreža.