Trčanje je tjelovježba koja u vrlo kratkom razdoblju daje odlične rezultate i znatno je učinkovitija od vožnje biciklom ili hodanja. Za trčanje vam je prvo potrebna volja 🙂 , a zatim dobre tenisice i odgovarajuće mjesto. Ako tek počinjete s trčanjem imajte na umu da trebate početi postupno i lagano te da je potrebno dosta vremena da dođete u formu i osjetite sve prednosti trčanja.
Odredite cilj
Za trčanje ćete se najbolje motivirati ako odredite cilj – netko se želi zabaviti, netko izgubiti kilograme, osloboditi se stresa, poboljšati vlastito zdravlje i slično. Ako redovito idete trčati može se javiti osjećaj dosade, a kako ne bi došlo do toga, s vremena na vrijeme promijenite stazu ili se razveselite novim komadom odjeće za trčanje ili novim parom tenisica.
Vodite računa o podlozi i položaju tijela
Kada ste odredili cilj, sljedeći korak je odrediti koju vrstu trčanja ćete prakticirati, a u prvih nekoliko tjedana biste trebali postupno povećavati pretrčanu udaljenost, a ne brzinu trčanja.
Vodite računa i o podlozi i izbjegavajte asfaltirane površine kako ne bi oštetili zglobove. Što se tiče učestalosti, trebali bi trčati barem tri puta tjedno, i to svaki drugi dan, kako bi se tijelo moglo oporaviti. Prije i poslije trčanja se zagrijte i rastegnite.
Prilikom trčanja je važno održavati pravilan položaj tijela: mišići vrata i ramena bi trebali biti opušteni, grudi bi trebale biti nagnute malo prema naprijed, a leđa ne smiju biti napeta. Kako bi izbjegli ozljede zglobova uvijek se dočekajte na prednji dio stopala i pokušajte sinkronizirati pokrete ruku i nogu.
Što se događa s tijelom dok trčimo
U prvih par sekundi stanice započinju razgradnju glikogena, oblika glukoze koji izgrađuje mišiće, a sljedećih nekoliko minuta srce brže pumpa krv i usmjerava ju prema mišićima.
Trčanjem aktiviramo gluteus maksimus, te mišiće nogu i trbuha koji nam pomažu da kontroliramo pokrete i budemo uspravni. Osim toga, počinjemo trošiti kalorije i zalihe masti.
U sljedećih 10 minuta naše tijelo, ako smo u pristojnoj formi, može učinkovito prenositi kisik i trošiti masti i šećer, a pred kraj trčanja energija počinje padati, ali naš mozak oslobađa dopamin.
Pozitivni učinci trčanja
Trčanje gradi samopouzdanje i oslobađa nas stresa, nervoze i napetosti koji nestaju s pretrčanim kilometrima. Osobe koje trče brzo i lako otklanjaju ljutnju i stres, a tijelo prilikom trčanja oslobađa hormon sreće – endorfin koji stvara osjećaj euforije.
Trčanje ima fantastičan učinak na zdravlje, a da biste postigli uspjeh, najvažnije je da pratite stanje vašeg organizma i prema tome određujete tempo i dužinu staze.
Samo 15 minuta trčanja dnevno je dovoljno da značajno poboljšamo svoje zdravlje. Važno je zapamtiti da trčanje jednako trenira um koliko i tijelo, a snaga i volja koje nas pokreću da prijeđemo duge staze čine da naš um sve više jača i daje nam odlučnost i u drugim aspektima života.
Odgovori