• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Anita Vrdoljak

Jedna (ne)odlučna blogerica

  • Naslovnica
  • Posao
  • Ljepota
  • Zdravlje
  • O meni
  • Show Search
Hide Search

Kako spriječiti pretjerani unos šećera

04.08.2018. Komentiraj

Slatkišima jednostavno ne možemo odoljeti, iako smo svjesni negativnih učinaka koje oni imaju na našu formu i odraz u ogledalu. Većina nas ima potrebu svaki dan konzumirati nešto slatko pa makar i u malim količinama. Ako uzmemo u obzir da konzumacija čokolade potiče lučenje endorfina koji potiče dobro raspoloženje i osjećaj sreće, nije ni čudno da nam je teško odreći se slatkih napasti.

Međutim, ako ste donijeli odluku da ćete slatko u svim oblicima izbaciti iz prehrane, onda slijedite ove jednostavne korake koji će vam pomoći da tu odluku održite kroz duži vremenski period.

Osvijestite svoj problem

Možda ovo zvuči kao jedna od onih praznih fraza, ali rješavanje svakog problema započinje od trenutka kada sami sebi priznate da problem postoji. Razmislite je li vaša želja za slatkim ustvari samo zamjena za neki drugi nedostatak.

Čitajte deklaracije

Namirnice nemojte birati po zadovoljstvu koje vam njihova konzumacija donosi, nego po kvaliteti njihovog nutritivnog sastava jer je upoznavanja sa sastavom korak u osvještavanju o kvaliteti namirnica koje unosimo u organizam.

Ne kupujte slatkiše

Ovo uopće nije potrebno ni objašnjavati dodatno :). Ako nemate nešto slatko doma, male su šanse da ćete otići po nešto vani, ali ako znate da se u kuhinji nalazi čokolada – sigurno ćete je pojesti.

Nagradite se

Ako ste šest dana uspjeli izdržati bez slatkoga, sedmi dan se nagradite komadom omiljene slastice jer ćete tako biti motivirani da se i dalje kroz tjedan držite podalje od slatkiša.

Jedite redovito

Redovitim obrocima ćete održati konstantnu razinu šećera u krvi, a upravo je pad šećera čest uzrok nekontrolirane želje za slatkim. Svaki danu približno isto vrijeme pokušajte jesti 3 glavna obroka i 2 međuobroka.

Izbacite zaslađene sokove

Ovi sokovi podižu razinu šećera i izazivaju inzulinske reakcije koje onda potiču želju za slatkim. Istraživanjem se došlo do informacija kako jedna osoba samo iz zaslađenih sokova godišnje unese 70.000 kalorija.

Spavajte dovoljno

Dobar san je ključ zdravlja i dobrog općeg stanja, raspoloženja i energije, a nedostatak energije nas često nagna da posegnemo za šećerom kao brzim izvorom energije.

Jedite voće

Kad vas uhvati želja za slatkim uzmite komad voća. Naravno da to neće biti dovoljno u početku, ali organizam će se s vremenom naviknuti da i šećere iz voća doživi kao slatko i da se riješi želje za nezdravim slasticama.

Odluku o manjoj konzumaciji slatkiša nije lako provesti, ali u svakom je slučaju dobra jer će vam dugoročno gledano donijeti niz zdravstvenih benefita te će vam pomoći u regulaciji tjelesne težine i boljem općem zdravlju.

Kategorija: Zdravlje

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

O meni

Moje ime je Anita, po struci sam novinarka i blogerica u pokušaju. Recimo samo da sam rođena ranih devedesetih, cure se ionako ne … [više] about O meni

Zadnje objave…

vital plus col kapi, kapi s kolagenom

Vital plus active COL kapi za lice s morskim kolagenom

osnovni kistovi za šminkanje

Osnovni kistovi za šminkanje i njihova namjena

lice, kako nanijeti puder

Kako pravilno nanijeti puder i postići prirodan izgled kože

avokado, maska za kosu

Maska za kosu od avokada

vital plus active kapi, jal kapi, hijaluronska kiselina

Vital plus active JAL kapi

Sadržaj uređuje Anita Vrdoljak. Copyright © 2022. Blog je dio projekta Digitalna Mreža.