Ako planirate godišnji odmor provesti na moru, možda je vrijeme da probate nešto novo i umjesto u nekom od apartmana svoj odmor provedete na jedrilici.
Ukoliko se odlučite za najam jedrilice, neke od super stvari su to što možete od jutra do mraka biti samo u kupaćem kostimu, ne morate nositi milijun stvari do plaže na kojoj ćete onda tražiti slobodno mjesto i gužvati se s ostalim ljudima koji će vam, htjeli vi to ili ne, praviti društvo na plaži.
Još jedna od odličnih strana ovakvog načina ljetovanja je to da se svaki dan možete buditi na drugom mjestu, kupati se u skrivenim uvalama i istraživati gastronomske oaze koje su “običnim” turistima teško dostupne i do kojih je moguće doći samo brodom.
Planiranje godišnjeg odmora na vrijeme će vam donijeti nekoliko prednosti, u smislu da ćete imati veći izbor jedrilica pa ćete lakše pronaći onu koja je optimalne veličine za vas, a osim toga ćete imati i više izbora kod odabira polazne baze (one koja vam više odgovara zbog mjesta koje želite posjetiti na plovidbenoj ruti ili zbog prijevoza do same baze.
Neke yacht charter firme svojim stalnim gostima omogućuju posebne popuste, a osim toga je moguće dobiti popust i za raniji booking te plaćati na rate. Ako se za najam jedrilice ipak odlučite u posljednji trenutak, možete računati na last minute ponude koje ponekad također uključuju poprilične popuste, ali u ovom slučaju je izbor plovila i polaznih baza dosta sužen.
Cijena najma jedrilice ovisi o samoj veličini i o terminu koji ćete odabrati. S druge strane, izbor jedrilice ovisi o broju ljudi s kojima ćete ići na jedrenje. Tu postoje jasna pravila u nema onoga “stisnut ćemo se nekako” jer je svaki brod registriran za određeni broj putnika.
Raspon cijena za najam jedrilice je širok. Možete npr. pronaći manju jedrilicu za 1200 eura za sedam dana pa sve do većih i novijih jedrilica čije se cijene kreću do 10 000 eura.
Ako nemate dozvolu za upravljanje brodom/plovidbenu dozvolu, ili ju imate ali niste sigurni u svoje sposobnosti, trebat će vam i skiper.
Skipera ćete platiti otprilike 100 do 150 eura dnevno i trebate imati na umu da morate osigurati i hranu za njega, a ako ste se odlučili jesti u restoranu, skiper ne sudjeluje u plaćanju računa. Iako se radi o dodatnom trošku, barem znate da ćete sa skiperom na brodu biti sigurni.
Dodatni trošak su naravno i hrana, piće, kafići i restorani te vezivanje u marinama gdje su cijene također različite od mjesta do mjesta, ali recimo da ćete u sezoni za jedrilicu od npr. 12 metara platiti oko 80 eura.
Naravno, nije potrebno da svaku večer idete na vez u marinu. Postoji i opcija da se negdje vežete na bovu ili bacite sidro u nekoj uvali za koju vi ili vaš skiper procijenite da je sigurna za vas i vaš brod.
Sama charter sezona traje tijekom cijele godine, a turisti se za jedrenje uglavnom odlučuju u razdoblju od svibnja do rujna. Najskuplje razdoblje za iznajmiti brod je od početka srpnja do kraja kolovoza.
Pošto je prostor na brodu skučen pažljivo birajte s kim idete na jedrenje jer nećete imati prostora za “skrivanje” od drugih. 🙂
Jeste li vi ikada jedrili? Ako jeste, koje su vaše omiljene rute i za koja mjesta smatrate da ih obavezno treba posjetiti?
Odgovori