Kada pričamo o lijepim i njegovanim noktima uglavnom ćemo pomisliti na neke lijepo nalakirane nokte. Ja sam svoje godinama grizla do te mjere da ih se jedva moglo primijetiti. Trebalo im je “sto godina” da narastu do neke prihvatljive veličine i nakon toga su se listali i pucali (na fotografiji na kraju članka možete vidjeti kako danas izgledaju).
Dakle, možemo nokte nalakirati najboljim mogućim lakom, ali što nam to vrijedi kad je svaki nokat priča za sebe – različitih oblika i dužine.
U posljednje vrijeme su kraći i prirodniji nokti opet u trendu, ali ako svejedno želite imati duže nokte u nastavku pročitajte zbog čega pucaju nokti i kako to možete spriječiti.
Što uzrokuje pucanje noktiju
Osim toga da s njima pokušavamo otvarati sve i svašta, na pucanje noktiju utječu i sljedeće stvari.
Loša prehrana – sve se uvijek vrti oko prehrane. 🙂 Tako i u ovom slučaju nedostatak određenih vitamina te proteina, cinka, željeza i kalcija utječu na zdravlje noktiju.
Kemijska sredstva – agresivni sastojci koje sadrže sredstva za čišćenje slabe i oštećuju površinu nokta pa je potrebno nositi rukavice prilikom dodira s takvim proizvodima. Rukavice bi bilo dobro nositi i ako ručno perete suđe. Ako možete, naravno. Meni je to nepraktično i smiješno je (uvijek se sjetim majke iz Dexterovog laboratorija). 🙂
Pretjerano lakiranje noktiju – kemikalije iz laka i odstranjivača također čine nokte slabima, a sloj laka ne dopušta noktima doticaj s kisikom pa oni postanu žuti.
Vremenski uvjeti i nedovoljan unos tekućine – suh i hladan zrak tijekom zimskih mjeseci dovodi do isušivanja noktiju i njihovog pucanja, a o važnosti unošenja dovoljne količine tekućine u naš organizam znaju i ptice na grani.
Skraćivanje noktiju škaricama ili grickalicom – za skraćivanje i oblikovanje noktiju koristite rašpicu (ali ne metalnu) i nokte turpijajte u jednom smjeru, umjesto pokretima naprijed-natrag.
Što jesti za jake nokte
U svoj jelovnik trebate uključiti vitamine A, B i D te proteine i željezo, a glavni i odgovorni za zdrave i čvrste nokte je kalcij.
Vitamin A je važan za rast i obnovu noktiju i kose, a namirnice koje ga sadrže su mlijeko i mliječni proizvodi, riba, mrkva, špinat i citrusno voće, dok je vitamin D važan za zdravlje stanica kože, kose i noktiju. Naše tijelo samo stvara vitamin D prilikom boravka na suncu pa je važno provoditi vrijeme na otvorenom.
Nokti će postati otporniji i ako povećate unos omega-3 masnih kiselina koje se ne mogu sintetizirati u našem organizmu nego ih moramo unositi hranom. Omega-3 masnim kiselinama bogati su orašasti plodovi, sjemenke lana i plava riba (srdela, tuna, inćun, skuša, losos, haringa).
Nedostatak magnezija također može dovesti do pucanja noktiju. Naše tijelo nije sposobno samo proizvesti ovaj mineral pa i njega trebamo svakodnevno unositi hranom. Magnezijem su bogati bademi, brazilski oraščići, morske alge, kikiriki, heljda, žitarice od cjelovitog zrna, bučine sjemenke i indijski oraščići.
Kad je željezo u pitanju, blitva, špinat, kelj i kupus mogu ispuniti potrebe za ovim mineralom, a dobro je poznato da su i cikla i kopriva odlične u borbi protiv manjka željeza u krvi.
Na fotografiji ispod su moji nokti bez laka. Čvrsti su kao kamen, ali doslovno! Osim u situacijama kad baš želim da izgledaju lijepo i budu svi jednaki. Onda obavezno pukne jedan ili dva. 🙂 Iako mogu narasti i više od ove dužine na slici, a da pri tom ne pucaju i ne listaju se, ja inače volim da su kraći i tako ih najčešće i održavam.
Ulja za jačanje noktiju
Za jačanje noktiju možete koristiti arganovo, bademovo ili maslinovo ulje. Sva tri ulja su jako hranjiva i temeljito hidratiziraju nokte, ali i ruke. To će ojačati kožicu oko noktiju i spriječiti nastajanje zanoktica. Možete koristiti i ricinusovo ili ulje čajevca.
Ako vam se ne da koristiti ulja (masnim prstima ne možemo pisati poruke i pregledavati društvene mreže 😀 ) u drogerijama možete pronaći olovke za njegu noktiju koje možete brzo i jednostavno upotrebljavati, a mogu zamijeniti ulje ili lak za jačanje noktiju.
Kakvi nokti vama više odgovaraju, duži, kraći, umjetni, u nekim ludim bojama ili možda prirodni? 🙂
Odgovori