• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Anita Vrdoljak

Jedna (ne)odlučna blogerica

  • Naslovnica
  • Posao
  • Ljepota
  • Zdravlje
  • O meni
  • Show Search
Hide Search
njega lica zimi, ljepota

Njega lica zimi

14.12.2018. Komentiraj

Različita godišnja doba zahtijevaju i promjene u njezi lica. Uz zimu, osim snijega, uglavnom vežemo i praznike. Nije da se inače ne možemo šminkati kako god hoćemo, ali barem za vrijeme praznika možemo pretjerivati s highlighterom i šljokicama koliko nam srce želi.

Da bi svi ti proizvodi odlično odradili svoj posao potrebno im je osigurati savršenu podlogu, odnosno njegovano lice.
Koža je tijekom zimskih mjeseci podložnija isušivanju i perutanju pa zbog toga, bez obzira na tip, moramo izbjegavati proizvode koji će dodatno izvlačiti vlagu iz kože.

Tipovi kože

Za optimalnu njegu lica važno je da znate koji tip kože imate. Većina vas već zna, ali ću spomenuti karakteristike svakog od tipova kože, za one koji možda još ne znaju odrediti svoj tip.

Masna koža

Za masnu kožu karakteristične su proširene pore i pretjerano lučenje sebuma. Rezultat toga su miteseri i prištići. Iako bi netko možda pomislio da zima onima s masnom kožom ne predstavlja problem – to nije točno. Zbog isušivanja i neravnoteže vlažnosti u koži, tijelo problem pokušava riješiti pojačanom proizvodnjom ulja pa koža postaje još masnija.

Mješovita koža

Iz samog naziva je jasno da je riječ o kombinaciji različitih tipova na obrazima i T-zoni (čelu, nosu i bradi). Ako imate masnu T-zonu, a koža na obrazima je normalna ili suha, imate mješoviti tip kože.

Suha koža

Može se reći da zima predstavlja najveći problem onima koji imaju ovaj tip kože. Suha koža proizvodi manje sebuma, a zbog njegovog nedostatka dolazi do manjka lipida koji imaju glavnu ulogu u izgrađivanju zaštitnog sloja i zadržavanju vlažnosti.

Suha koža zbog dehidriranosti postaje gruba, zategnuta, sklona iritacijama i često se ljušti.

Normalna koža

Kod ovog tipa kože pore su fine, boja lica je zbog odlične cirkulacije svježa, a tekstura baršunasta. Sretnice s normalnom kožom su prilično rijetke i mislim da im sve mi zavidimo. Ja jesam, malo. 🙂

Pravila za sve tipove kože

Prvo nekoliko “univerzalnih” stvari. Kao i uvijek, potrebno je unositi dovoljne količine vode, ali to nije ni približno dovoljno za zdravu kožu.

Ako nismo vani na vjetru i hladnoći, onda smo u grijanim prostorima gdje vlažnost zraka doseže maksimalnih 10% (optimalna vlažnost zraka je oko 30%) pa je nedostatak vlažnosti potrebno nadomjestiti ovlaživačima zraka.

Koža zbog grijanja gubi vlagu i postaje sklona crvenilu i pucanju. Dodatni problem predstavljaju i velike razlike u temperaturi, kada iz zatvorenih, grijanih prostorija izlazimo na hladno i vjetrovito vrijeme.

Pravi način za početak i kraj svakog hladnog zimskog dana je pravilno čišćenje lica, a važna je i zaštita.

Kremu sa zaštitnim faktorom obično vežemo uz ljeto, ali trebalo bi je koristiti 365 dana u godini, što rijetke od nas čine. Krema sa zaštitnim faktorom ostavlja zaštitni sloj na našoj koži i tako čuva vlažnost kože.

Ako vam korištenje krema sa zaštitnim faktorom i tijekom zime predstavlja neki problem, onda barem birajte pudere koji ga imaju. Izbjegavajte proizvode koji sadrže alkohol, jer će oni dodatno isušiti kožu.

Njega lica zimi uključuje i obavezno korištenje hidratantne maske za lice koja će našoj koži osigurati dovoljno hranjivih sastojaka i omogućiti joj da zadrži potrebnu količinu vode.

U nastavku više o tome kako njegovati određene tipove kože tijekom zime.

Njega masne kože zimi

Kao što sam već spomenula, zabluda je da masna koža ne treba drugačiju njegu tijekom zime te da kod nje ne može doći do isušivanja. U zimskom razdoblju također trebamo paziti da lice ne peremo prečesto. Voda prilikom pranja treba biti topla, a pranje trebamo završiti hladnom vodom, kako bi zatvorili pore.

Masnoj koži odgovaraju proizvodi koji sadrže glikolnu kiselinu, salicilnu kiselinu, ulje čajevca ili ekstrakt zelene gline. Važan korak kad je u pitanju njega lica zimi je i tonik, a najbolji su oni koje sami napravimo od prirodnih sastojaka. Za masno lice možete napraviti prirodni tonik od ulja čajevca ili od zelenog čaja.

Njega suhe kože zimi

Osim dovoljnog unosa tekućine i zdravih masti, potrebno je koristiti i proizvode koji će zadržati vlagu u koži. Nježnim pilingom uklonite mrtve stanice s kože, a nakon toga je nahranite bogatim hidratantnim kremama ili odgovarajućim uljem (npr. bademovim).

Izbjegavajte umivanje vrućom vodom jer će to dodatno isušiti kožu. Potrebno je izbjegavati i proizvode za čišćenje na bazi sapuna, a koristiti one koji sadrže AHA i BHA kiseline ili vitamin F.

Kada je hidratacija u pitanju, birajte bogate hidratantne kreme. Dobre su kreme ili serumi s hijaluronskom kiselinom, ekstraktom avokada ili she maslacem. Kod nanošenja ih dobro umasirajte kružnim pokretima jer ćete tako potaknuti cirkulaciju.

Razmislite i o Omega-3 masnim kiselinama jer su novija istraživanja pokazala da su osobe koje su koristile dodatak Omega 3-masnih kiselina primijetile značajne pomake u borbi sa suhom kožom.

Njega mješovite kože zimi

Ovaj tip kože je po mom mišljenju “najgori”. Ako imaš masnu kožu, tražiš i koristiš proizvode za masnu kožu. Isti slučaj je i sa suhom kožom, a ovdje morate kombinirati proizvode za različite tipove.

Dakle, kada je T zona u pitanju, koristite proizvode sa sastojcima koje sam spominjala kod njege masne kože. Na ostatak lica nanosite bogate, hranjive kreme.

Ako ste tijekom dana štitili lice odgovarajućim proizvodima, ponekad navečer nakon čišćenja lica blagim gelom možete ostaviti T zonu da sama regulira vlažnost, a na ostatak lica nanijeti hranjivu kremu.

Njega normalne kože zimi

Normalna koža nije pretjerano zahtjevna i ne znam pita li se uopće tko s ovakvom kožom kako je treba njegovati? 🙂 Dovoljno je redovito i pravilno čišćenje, obavezno korištenje zaštitnog faktora preko dana i nanošenje hidratantne kreme kojom ćete održavati vlažnost kože.

Moja koža lica znala je biti i mješovita, ali uglavnom je masna (ponekad uz prištiće i mitesere). Stanje se značajno popravilo, iako se taj dosadni sjaj još ne da tako lako.

Osim redovitog pravilnog čišćenja lica, apsolutno svako jutro i večer, bez obzira na to u kakvom sam stanju, pomoglo mi je još nekoliko stvari.

Svaki dan pijem čaj od koprive, za koji je poznato da je dobar za lice i kosu. S obzirom na to da se on ne smije konzumirati duže od 4-6 tjedana, u pauzama prelazim na zeleni čaj. Osim toga, svaki dan pijem i vitamin C. Koristim onaj u prahu. Jeftin je i može trajati mjesecima.

Nadam se da ste u članku pronašle nešto korisno za sebe, a ako imate neke svoje trikove kada je njega lica zimi u pitanju, podijelite ih s nama u komentarima. 🙂

Kategorija: Ljepota Tagovi: masna koža, njega lica, suha koža

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

O meni

Moje ime je Anita, po struci sam novinarka i blogerica u pokušaju. Recimo samo da sam rođena ranih devedesetih, cure se ionako ne … [više] about O meni

Zadnje objave…

vital plus col kapi, kapi s kolagenom

Vital plus active COL kapi za lice s morskim kolagenom

osnovni kistovi za šminkanje

Osnovni kistovi za šminkanje i njihova namjena

lice, kako nanijeti puder

Kako pravilno nanijeti puder i postići prirodan izgled kože

avokado, maska za kosu

Maska za kosu od avokada

vital plus active kapi, jal kapi, hijaluronska kiselina

Vital plus active JAL kapi

Sadržaj uređuje Anita Vrdoljak. Copyright © 2023. Blog je dio projekta Digitalna Mreža.